MAZURY - MIELNO k. Grunwaldu. 

Cisza, spokój, przepiękne widoki, czyste jezioro Mielno i urokliwa rzeczka Marózka.

Mnóstwo ryb, rezerwat orła, wyspa kormoranów.

Sympatyczni, wiecznie uśmiechnięci i gościnni mieszkańcy.

To zdania najlepiej oddające atmosferę miejsca, do którego chcemy Państwa zaprosić.

Mielna na Mazurach nie należy mylić z Mielnem nad morzem. Mielno warmińsko-mazurskie jest zdecydowanie spokojniejsze, a walory wypoczynkowe ma wcale nie mniejsze.

Wieś Mielno liczy około 600 mieszkańców. Położona jest przy szosie Pawłowo - Grunwald (537) w odległości 5km od trasy nr 7 Gdańsk-Warszawa. 
Mielno jest wsią z długa historią; pierwsze wzmianki o osadnictwie w tym miejscu pochodzą z 1328 roku. Wtedy to komtur dzierzgoński nadał niejakiemu Mikołajowi pochodzącemu z Kowalik kilka włók ziemi, a w roku 1333 komtur dzierzgoński Ginter von Schwarzburg odnowił przywilej lokacyjny dla Mikołaja Gobelau (to chyba ten sam Mikołaj z Kowalik). Wieś otrzymała 40 włók ziemi na prawie chełmińskim. W roku 1399 był tu folwark należący do Barbary von Muhlen. W 1410 roku Mielno zostało zniszczone jako osada krzyżacka - przez wojska litewskie i polskie po zwycięskiej bitwie z Krzyżakami pod Grunwaldem. 
W roku 1470 właścicielem wsi był Jan Schyra. W 1519 roku na wojnę z Polską stawiło się obowiązkowo 12 chłopów do armii krzyżackiej. W czasie działań krzyżackich wieś została ponownie całkowicie spustoszona, ale już w 1540 roku gospodarowało 33 chłopów, 4 zagrodników, działał młyn zbożowy, usługi wykonywał szewc i kołodziej. 
W roku 1629 Mileno zostało ponownie spustoszone, tym razem przez wojska szwedzkie. W 1783 roku w Mielnie wybudowano nowy młyn o napędzie wodnym. W 1807 roku kolejne nieszczęście; przez wieś maszerowały na wojnę z Rosją wojska wielkiego Napoleona, dokonując przy okazji rabunków i spustoszeń. W 1820 roku, we wsi mieszkało 196 osób, a w roku 1939 - 363 osoby. 
W Mielnie znajduje się też zabytkowy park dworski, założony i ukształtowany w swojej obecnej formie w II poł. XIX wieku na podstawie projektu wybitnego projektanta ogrodów z Bydgoszczy Johanna Larassa. Park zachowany prawie w całości w swoich historycznych granicach jest jednym z lepiej zachowanych założeń parkowych w województwie warmińsko-mazurskim, z czytelnym historycznym układem przestrzennym z grupami drzew: daglezji i klonów, i licznym wielogatunkowym starodrzewem, na który składają się między innymi: klony, buki, graby, dęby, lipy, świerki, daglezje, sosny wejmutki.

W pobliżu wsi warto zobaczyć:
* źródła Drwęcy
* dolinę Czarci Jar
* cmentarz z I wojny światowej w pobliskim Drwęcku.
Mielno jest jedną z piękniejszych wiosek w województwie warmińsko-mazurskim. Znajduje się tu jezioro Mielno. Jezioro jest uznawane przez turystów jako bardzo czyste. W Mielnie był kiedyś ośrodek wypoczynkowy, lecz dziś już nie prosperuje. Na jego miejscu stoją prywatne domki letniskowe, które w sezonie letnim są wynajmowane turystom. 
Przez wieś przepływa rzeka Marózka, która wpada do odległego o 7 km (w kierunku północno-wschodnim) jeziora Maróz.

Z Mielna bardzo blisko na pola grunwaldzkie, gdzie co roku odbywa się inscenizacja słynnej bitwy z 1410 roku. Program tegorocznych obchodów znajdziesz tutaj.

Warto odwiedzić Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku także w spokojniejszym okresie. Jest to Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie,
Adres: Stębark 14-107 Gierzwałd 
tel. (89) 647 22 27, 647 22 28 
www.grunwald.zhp.pl 
Muzeum czynne od 1 V do 15 X w godzinach 8–18.
Cena biletu:
normalny – 6 zł, ulgowy – 3 zł; przewodnik – grupa – 30 zł.



NASZA MISJA:

Naszym celem jest propagowanie wypoczynku z dala od zgiełku i tempa dnia codziennego.

W sposób wyjątkowy staramy się dbać o środowisko naturalne i cieszyć się  jego pięknem.

Nasi użytkownicy:

Naszymi gośćmi są najczęściej rodziny.

Nie brakuje też osób szukających romantycznego pobytu we dwoje.

Mieliśmy przyjemność gościć osoby z następujących krajów: POLSKA, NIEMCY, SŁOWACJA, UKRAINA, WIELKA BRYTANIA.